Informace a rady k focení.

Nevíte co na sebe, co si s sebou vzít nebo nevzít, kdy se objednat na focení a jak to celé funguje? Tu snad najdete odpovědi. Každé focení je něčím specifické a třeba se na něj připravit trošku jinak, ale na začátek zkusím shrnout podstatné informace, které se týkají většiny focení.

Jak to chodí?

  • Nemůžete se rozhodnout a máte nějaké nezodpovězené otázky? Klidně mě kontaktujte, a to jak telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím FB zprávy.
  • Když se rozhodnete nechat se u mě nafotit, tak u objednání termínu platí, že čím dřív, tím líp. Neznamená to nutně, že nenajdeme žádný termín na poslední chvíli, ale dřívější objednání vám zaručí možnost širšího výběru termínů, což je podle mého názoru mnohem pohodlnější pro vás i pro mě.
  • Pokud máte nějakou představu, sem s ní! Jako fotografka mám samozřejmě svůj vlastní styl, ale když poznám vaši představu, dokážu se k ní přiklonit a vytvořit tak fotografování, po kterém toužíte.
  • Nemáte představu? Nevadí! Spolu před nebo přímo při focení vždy něco vymyslíme.

Už mám termín, co teď?

  • Oblečení! Barevně sladěné oblečení dodá fotce úplně jiný rozměr, a proto velmi důsledně doporučuji snažit se co nejcitlivěji sladit barvy na focení, ať už jde o rodinné, dětské nebo těhotenské. Dále doporučuji oblečení bez nápisů (samozřejmě pokud nesouvisí s focením) a ne velmi výrazně vzorované.
  • Vizáž! (pro dámy) Na focení je nejdůležitější, abyste se cítila pohodlně a krásná, proto je lepší přijít na focení vhodně nalíčená a s upravenými vlasy, k čemu často zákaznice využívají služeb profesionálů. Pokud se rozhodnete připravovat sama, i v případě, že se nelíčíte, nezapomeňte alespoň na pudr na zmatnění pleti.
  • Stačí přijít 5 maximálně 10 minut před termínem, protože pokud přijdete dříve, je vysoce pravděpodobné, že budete muset čekat než dofotím předcházející zákazníky. Na druhou stranu pěkně prosím, snažte se nezpozdit, protože se může stát, že vaše focení budeme muset zkrátit kvůli termínu, který bude následovat po vás.

Těhotenské focení

  • Focení doporučuji na přelomu 7-8 měsíce, nejpozději v průběhu 8. měsíce, protože tehdy je bříško nejestetičtější a maminka se cítí ještě poměrně pohodlně, fotit se dá samozřejmě i mimo mnou doporučené období těhotenství.
  • Oblečení – vím, že pro mnohé těhotné maminky není jednoduché najít v šatníku něco, v čem by se cítily na focení, proto mám k dispozici i několik těhotenských šatů. Ze svých věcí si však rozhodně něco přineste, a to cokoliv přiléhavé, v čem krásně vynikne bříško – šaty, prodloužený svetřík, top, dlouhou sukni a podobně. Spodní prádlo, pokud se v něm chcete fotit, by mělo být samozřejmě barevně spolu sladěné a v případě, že se chcete nechat nafotit i v intimnějších pózách bez spodního prádla, vybírejte si na přesun do ateliéru oblečení a spodní prádlo, které zanechá co nejméně otlačených míst na těle. Jestli si přejete rozmanitější fotky, doporučuji si připravit minimálně dvě sady oblečení. Pokud si nevíte rady, doneste si oblečení na focení a spolu vybereme to nej.
  • Rekvizity – klasicky doporučuji donést malé papučky, nějaké malé oblečení a čepičky, případně fotku z ultrazvuku i cokoliv jiného, co byste na fotce chtěli mít.

Rodinné focení

  • Interiér nebo exteriér? Záleží na Vaší představě, čím menší dítě, tím víc doporučuji focení v ateliéru nebo u Vás doma. Od jednoho roku věku dítěte je skvělé fotit v přírodě, protože Vaše děti se budou moci rozběhnout tam, kam chtějí, nebudou se cítit omezovány a focení tak bude mnohem přirozenější.
  • Jak jsem již vzpomínala, oblečení se snažte co nejprecizněji sladit celé rodině.
  • Má Vaše dítě oblíbenou hračku? Vezměte ji s sebou, může nám pomoci zaujmout Vašeho malého nezbedníka.

Svatební focení

  • Portrétové focení novomanželů doporučuji v rámci možností časově zařadit ještě před obřad, aby se focením zbytečně netrhali novomanželé ze svatební hostiny. Pokud se to však ve Vašem případě nedá, doporučuji focení v takzvané „zlaté hodince“, což je těsně před západem slunce, tento čas se v průběhu roku mění. Velmi ráda s Vámi prokonzultuji místo a čas focení, případně specifické nápady a požadavky.

A nakonec to nejdůležitější. Nezapomeňte si na focení zabalit úsměv a dobrou náladu.